Zámecké podzemí

brdingPo delší době se nám opět naskytla příležitost podívat se do podzemí. Tentokrát jsme měli možnost si prohlédnout odvodňovací štoly jednoho podbrdského zámeckého komplexu.

Odvodňovací systém pochází pravděpodobně z let 1893-97 kdy byla provedena i rozsáhlejší rekonstrukce zámeckých budov.

Osu tvoří hlavní štola o průměrné šířce 1 metr a výšce 1,5 metru zpevněná kamennou nebo cihlovou klenbou s malým odvodňovacím kanálkem na zemi. Nám se podařilo prolézt přibližně 70 metrů této chodby, pak už stoupající hladina vody a nánosy bahna další pokračování neumožňovaly.

Na hlavní štolu se napojují ještě dvě další chodby, obě zprava. První přibližně v jedné třetině, ta je průchodná asi v délce cca 20 metrů od odbočky, dál jsme se bohužel nedostali, protože jsme narazili na zával.

Do druhé se vstupuje samostatně a i ta je bohužel po 15 metrech zanesená vysokou vrstvou bahna a zatopená vodou, tak její napojení na hlavní štolu jen předpokládáme (viz.plánek). Podle informací pamětníků by se ale obě měly někde mezi zámeckým parkem a potokem spojovat. Přestože stáří těchto štol přesahuje pravděpodobně 100 let, jsou v poměrně zachovalém stavu. Jen na dvou místech jsme objevili opravené propady.

Místama při prolézání bylo nutné se brodit nánosy bahna či vodou nebo v některých úsecích postupovat dále jen po kolenou a to díky sníženému profilu štoly, ale i tohle k akcím podobného typu patří a my nakonec ven vylézali s uspokojenou touhou po nových zážitcích :-) .

Snad se nám do budoucna rýsuje i možnost dalších návštěv spojených s částečným vyčištěním neprůchodných částí těchto štol, uvidíme. Chtěl bych tímto poděkovat panu K. za možnost se do podzemí podívat, za jeho ochotu i poskytnutí zajímavých informací.  (V úvodu použit obrázek z Mapy.cz)
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Zámecké podzemí

Napsat komentář