Za Brdy krásnější

brdingArmády, tedy nejen ta česká, během svého dlouholetého působení ve VÚ Brdy vybudovaly na tamním území mnoho rozličných vojenských zařízení (VZ).Jedná se především o střelnice - tanková, protitanková, dělostřelecká, pěchotní, zkušební letecká, dopadové plochy, ubytovací objekty, muniční sklady a jiné.

Ke každému takovému zařízení bylo nutné samozřejmě dodatečně postavit ještě několik provozních budov. Někdy jich bylo více, někdy méně, někdy byly více nápadné, někdy téměř "neviditelné". Každý, kdo se v přírodě Středních Brd pohybuje a při svých toulkách je potkává, si na tyto stavby určitě udělal svůj  vlastní názor.

Pravdou je, že v posledních letech armáda výcvikové aktivity na VZ postupně ruší nebo alespoň silně utlumuje a s tím souvisí i problémy s využitím těchto staveb. Některé z nich byly sice zakonzervovány nebo jsou hlídány BS, ale většina jich byla ponechána svému osudu a tak rychle chátrají, jsou rozebírány sběrači kovů nebo slouží jako smetiště.

Proto armáda začala spolu s "podzemní" asanací i s očistou brdské krajiny a dlouhodobě nevyužívané stavby na opuštěných VZ tak začínají postupně mizet s povrchu brdského. Mezi prvními byly srovnány se zemí stavby horního muničního skladu a malé pěchotní střelnice u Strašic a veškeré provozní stavby protitankové střelnice na Padrti-

garáže, strojovny posuvných terčů, elektrorozvodny, řídící a velitelská věž a dokonce i polní WC :-).V nejbližší době by měla rovněž začít likvidace strojoven u Zaběhlé a muničního skladu v Jincích. Doufejme, že bude následovat i odstranění dalších chátrajících staveb a krajina Středních Brd tak bude zas o něco krásnější.

Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Za Brdy krásnější

Napsat komentář

26.11.2012 napsal komentář Fydor [1]
Popravdě, já z toho takovou radost nemám. Když chci do "čistého" lesa, zajedu si na Šumavu. Brdy jsou typické právě tím, že je tu spoustu takovýchto staveb a mě baví je prozkoumávat. Když jedu na kole, mám důvod se zastavit a podívat se co je uvnitř, co se tam změnilo a podobně. Když budou všude jenom stromy a tráva, nebude mě to asi tolik bavit. Třeba ze střechy pozorovací věže na Padrtích jsem se vždycky rád rozhlížel co je nového v krajině. Nebo, co by mě lákalo na Jordán, kdyby Benešák a ostatní kryty srovnali se zemí? Tyhle stavby mají svoje kouzlo a já je mám rád.
29.12.2012 napsal komentář Karel … [2]
Rád navštěvuji Vaše stránky jsou hodně dobré. Pro mě jsou tyto fotografie "velká nostalgie", sloužil jsem na Kolvíně jako obsluha protitankové střelnice v letech 1985-87 takže řídící věž a strojovny posuvných terčů si pamatuji velmi dobře i v provozu ze střeleb naší nebo "rusáků". Možná měl zůstat nějaký objekt zachovaný pro časy budoucí, jako připomínka toho co se zde dělo 60let, nejde to jen tak vymazat z historie Brd. Stalo by se to časem historickou atrakcí, ale asi by byl problém s údržbou. Vše nejlepší a hodně zdraví všem příznivcům Brd v roce 2013.
26.11.2012 napsal komentář Fronak [3]
Musím říct, že mě tyto vojenské objekty spíš dotváří Brdy jako celek. Budou mi chybět :)
26.11.2012 napsal komentář Námořník [4]
Jo, jo, víme o tom, dobrá věc se podařila. Pěkné fotky! :o)
26.11.2012 napsal komentář lezec [5]
Souhlasím s tebou i s Fydorem.Vojenské stavby (některé) měly pochopitelně svoje kouzlo a s brdskou přírodou jsme si je už tak nějak automaticky spojovali.Dobře sloužily nejen vojákům,ale po jejich opuštění i všem milovníkům Středních Brd.Dalo se v nich přespat,pozorovat zvěř nebo pořídit zajímavé fotografie.Bohužel ne všichni uvažují stejně a tak většina těchto objektů postupně chátrá a stává se skladištěm všeho možného bordelu.Nelze opomenout ani samotný "technický"stav těchto staveb.Konkrétně v řídící věži na Padrti se začaly poslední dobou objevovat znatelné trhliny ve zdech a horní patro ochozu se už viditelně propadalo.Jde i o bezpečnost lidí, kteří se v prostoru pohybují,to chápu.Nicméně i mě se bude po těchto stavbách svým způsobem stýskat,byly součástí našeho toulání brdskou přírodou...
26.11.2012 napsal komentář lezec [6]
Dík ;-).
26.11.2012 napsal komentář Rudi [7]
pletu se nebo věž taky zmizela.. viz poslední foto?!
27.11.2012 napsal komentář lezec [8]
jo,jo,Rudi,už tu bohužel nepřespíš :-(.
27.11.2012 napsal komentář Námořník [9]
"Čistý" les na Šumavě? V sezóně a o víkendech se stovkami pestrobarevných cyklistů s tmavými brýlemi na očích ženoucími se po vyasfaltovaných "cyklostezkách" od jedné občerstvovny ke druhé... K vojenské historii jistý vztah mám, ale děkuji, takovéhle Brdy fakt nechci!
27.11.2012 napsal komentář Hanz [10]
Poslední fotka vypadá, jako by tam věž nikdy nebyla... No nic, budeme už jen vzpomínat na zážitky viz. Noční přepadení na věži :-)
27.11.2012 napsal komentář Námořník [11]
"...protože zůstanou zaevidované jako stavební..?"
A co místo debat a věčného dohadování, pokusit se dohlédnout na to, aby tomu tak nebylo? ;o)
27.11.2012 napsal komentář Keroška [12]
Námořníku,přesně tak,bohužel,Šumavu vnímám podobně.Je bohužel neoddiskutovatelné,že se z těchto budov stali často smetiště,související s vpuštěním veřejnosti,bohužel i tací jsou někteří lidé.Ovšem,to,jak VÚ nyní Brdy přetváří mě velmi zaráží.A hlavmě,zmizí s budovami dolkady o umístění staveb?Nebo někde "náhodou zůstanou"a pak se na těch místech,pozemcích,legálně nepostaví něco nového,protože zůstanou zaevidované jako stavební..?.Šumava je příkladem,že to jde,bohužel....:(
28.11.2012 napsal komentář lezec [13]
S tím asi bohužel "obyčejný" občan nic nezmůže :-(.Nebo má někdo návrh jak ohlídat budoucí stavební uzávěru?
28.11.2012 napsal komentář Námořník [14]
...S tím asi bohužel “obyčejný” občan nic nezmůže...
Mám na to trochu jiný názor. I "obyčejný" občan má šanci lecos ovlivnit.
28.11.2012 napsal komentář Keroška [15]
Tak bohužel musím souhlasit s Lezcem.Prosím Námořníka,máte-li nějaký návrh,dejte mi(nám)prosím nějaký návod,jak nato?Děkuji.
28.11.2012 napsal komentář brdská… [16]
Výjimečně dávám zapravdu Námořníkovi:
"Kdo je tvůrcem dějin? - Prostý člověk" :-)
Občan je suverén, pravý zaměstnavatel svých politiků, je vším.... ehm, doufám, že to nezní moc šíleně :-) ?
Síla je v jednotě a spolupráci, což v případě Brd nějak ne a ne a ne se povést, bo první nemá rád druhého, druhý třetího a třetí prvního, osoby a obsazení možno lehce doplnit :-)... Na to Brdy doplatí, to je pro ně do budoucna skutečné nebezpečí! Společné aktivity brdomilů by měly v budoucích procesech (veřejné připomínkování návrhu CHKO, územní plány atd...) velkou váhu, větší než jednotlivě roztroušené a soupeřící aktivity. Ale prostě to momentálně není možné, myslím... Tak až bude hrozit nějaký opravdový průšvih, snad se to trochu změní...??
28.11.2012 napsal komentář Námořník [17]
Promiňte, ale nezdá se mi právě vhodné se na veřejném webu obsáhle rozepisovat o všem co podnikáme.
Poslední komentář
29.11.2012 napsal komentář homberg [18]
Tak ale na bunkry z 2.svetove zatim nikdo nema. Jsou tu uz 70 let a nevypada to, ze by je nekdo chtel vymazat z povrchu zemskeho.
Jinak veze na Padrti je me fakt lito. Do te krajiny proste patrila...