Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení IV.

brding


kolvinjih
Díl 4. - Střelnice bojových vozidel KOLVÍN - JIH Do rozlehlého komplexu střelnic na Kolvíně náležela rovněž Střelnice bojových vozidel Kolvín - jih. Byla určena ke střelbám protitankových a dělostřeleckých útvarů a jednotek na pozemní cíle - a to z odkrytých palebných postavení na pevné a pohyblivé cíle ve dne, ale i v noci při osvětlení cílové plochy nebo jednotlivých cílů.
DSCF2228
Střelnice bojových vozidel Kolvín - jih měla terčový manévr imitace ovládaný centrálně z řídící věže, bylo zde však možné použít i pojízdné navijáky. Ovládání samotných terčů se provádělo z jednotlivých objektů na cílové ploše. Dráhy umožňovaly maximální dostřel 2500 metrů. Střelnici tvořila řídící věž, 5 strojoven, dvě trafostanice, 4 pojezdové dráhy, odkrytá palebná postavení, 9 terčových drah, dílny, sklady, garáže, ubykace a parkoviště.
DSCF2227
Součástí areálu byla i pěchotní střelnice, která využívala část zařízení SBV - např. elektrické rozvody a byla ovládána z řídící věže. Sloužila k výcviku jednotlivců a jednotek všech druhů vojsk, včetně speciálních, ve střelbě z ručních a pěchotních zbraní ( pistole, revolver, malorážka, samopal, univerzální kulomet, odstřelovací puška, ruční protitankové zbraně ). Šířka střelnice byla 60 metrů a střelbu bylo možno provádět až na vzdálenost 400 metrů. K využití zde bylo až deset stanovišť pro střelbu z pistole na pevné cíle, deset stanovišť pro střelbu za samopalu na pevné cíle a pět stanovišť pro střelbu ze samopalu na mizivé cíle.
DSCF2207
Dnes již některé stavby v terénu neuvidíte, byly srovnány se zemí ( trafostanice, strojovny ), nalézt lze ještě terčová zařízení, komunikace a zpustlou pěchotní střelnici. Co naopak vidět lze, je opravená řídící věž a přilehlé budovy, které v současné době využívají pyrotechnici jako svojí základnu. info : Vojenské újezdy Armády České republiky MO České republiky - AVIS 2006    
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení IV.

Napsat komentář