Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.

brding


Kolvin.sever
Další část povídání o bývalých vojenských výcvikových zařízení ve Středních Brdech, bude věnována druhé z kolvínských střelnic a sice té severní, jenž se rozkládá na západním svahu kóty Palcíř ( 725 m n.m.)  .                                                                                                                                                                          Díl 3. - Střelnice bojových vozidel KOLVÍN - SEVER Jak už bylo řečeno v díle předešlém, PTS Kolvín tvoří tři relativně samostatné střelnice - Padrť, Kolvín - jih a Kolvín - sever. Střelnice bojových vozidel Kolvín - sever je z těchto tří vyjmenovaných nejmenší. Její maximální délka je 1500 metrů a maximální šířka 500 metrů. Byla určena ke střelbám protitankových, dělostřeleckých a protiletadlových útvarů a jednotek na pozemní pevné i pohyblivé cíle - z pojezdových drah a z odkrytých palebných postavení. Střelbu bylo možné provádět ve dne a při osvětlení cílových ploch nebo jen jednotlivých cílů i v noci.
Kolvin-1
Střelnice bojových vozidel Kolvín - sever nebyla během svého provozu nikdy elektrifikována. Měla čtyři pojezdové dráhy pro terče a terčový manévr na těchto drahách byl možný pouze při použití pojízdných navijáků P-V3S VLASEC. Součástí těchto navijáků byly čtyři cívky s ocelovými lany dlouhými celkem 3,5 km. Terče bylo možné vlekat na osmi drahách a pohyb terčů směroval vždy po svahu dolů, tedy směrem k palebným postavením. V horní části střelnice, poblíž jezírka v nadmořské výšce 680 m n.m., byly postaveny dvě dvojice montovaných věží ( takzvané "HAKI" věže). Mezi tyto věže se pomocí ocelových lan zavěšovaly cvičné terče, které sloužily k výcviku protiletadlových jednotek.
270612_278293315615266_1290946769_n
Součásti areálu střelnice - řídící stanoviště, seřadiště, 4 palebná postavení, 2 terčové věže, 8 pojezdových drah, hlavní imitační zařízení a nedaleký útvar obsluhy PTS. Maximální dostřel střelnice byl 1200 metrů. Na konci 90. let minulého století přestal být areál využíván a objekty kasáren obsluhy PTS byly zakonzervovány. V současné době jsou stále ještě pod ostrahou.   Jak probíhal výcvik jednotek na této střelnici zachycuje unikátní videonahrávka z roku 1997. Sami ale uvidíte, že téměř 20 let stará nahrávka dnes působí již trochu humorně... a výsledky střeleb raději ponechám bez komentáře. wink   Autor fotografie - Areál kasáren Protitankové střelnice Kolvín 1987  " K " Autor videonahrávky pan H. Tímto ještě jednou oběma děkuji.    
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Střední Brdy - bývalá vojenská výcviková zařízení III.

Napsat komentář