"Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

brding

Nenápadná budova, která stojí v těsném sousedství Padrťského potoka v Dobřívě, zažila ve své historii nejednu dramatickou událost.
DSCF1214
Jeden z tragických příběhů se odehrál v období třicetileté války, konkrétně roku 1636, kdy i strašický kraj byl sužován drancujícími vojsky a dobrodruhy všeho druhu. V nedalekém Zbiroze sídlil na tamním zámku hejtman jménem Linhart Korka z Korkyně a tento hejtman měl vleklé spory s matyášem Zenettim de Deiu. Tento oblíbenec Albrechta z Valdštejna nejen že neustále  kradl na královském majetku, ale svojí nenasytnost se nestyděl dávat okázale najevo. Vleklý spor mezi těmito dvěma muži vyvrcholil snahou Zenettiho získat bývalé dobřívské hutě, které v době třicetileté války vyráběly velmi potřebnou munici pro vojenská děla a tudíž přinášely i značný zisk. Zenetti si domluvil s hejtmanem schůzku v jedné z huťských budov, zvané kasárna. Zprvu se pokoušel s hejtmanem v dobrém domluvit, ten byl ale neústupný a nechtěl o prodeji hutí ani slyšet. Nepomohlo ani uplácení v podobě koňského spřežení, či stříbrem vykládaných bambitek a tak Zenetti vyvolal prudkou hádku i následný nelítostný souboj na kordy. Zenetti byl poraněn jako první, ale souboj pokračoval a hejtman byl údajně při chvilkové nepozornosti napaden zezadu a usmrcen. Cizinec ještě toho večera uprchl, ale byl zadržen nedaleko Plzně v Liticích a uvržen do vězení. Původně nad ním byl vynesen rozsudek smrti, ale pomocí jeho známých mu byl trest snížen a nakonec zcela odpuštěn. Nebyl nikým donucen zaplatit ani celé odškodné vdově po hejtmanu Korkovi a v poklidu se dožil vysokého věku.
DSCF1213
Pohnutou historii tohoto místa dnes dokresluje i zavěšená dřevěná sekyra nad jedním z vchodů. Že by poslední zdejší nájemník věděl o " krvavé " minulosti zdejšího domu? Pověsti Středních Brd - Mgr. Tomáš Makaj, Baron 2012
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na "Stará kasárna" v Dobřívě - pověsti

Napsat komentář