"Pixle"u Příkosic

brding

Tak po upozornění Aleny a Homberka na další zapomenutou německou "pixlu", nacházející se u bývalé skořické střelnice, jsem se zajel na určené místo podívat.

Díky Homberkovi nebyl problém konkrétní bunkr nalézt a tak s pomocí jeho přesné GPS jsem mohl jít vlastně najisto. Jen jsem jeho umístění čekal spíše na svahu směrem k silnici (ke Skořicům), odkud je přímo výhled na dráhy střelnice a ne opačně, tedy k trati "Mirošovky". Jedná se o další pozorovatelnu a její pozice mě dost překvapila, protože pozorovací štěrbiny směřují přímo do protilehlého svahu a tím pádem vlastně není nic vidět.

Nepředpokládám tedy, že tato pixla byla stavěná jako pozorovatelna. Buď sloužila jen jako úkryt vojska, které mohlo mít provizorní pozorovatelnu nad svahem, ale to je poměrně nelogické (proč by jí tam neumístili rovnou) a nebo zde mohlo být zřízeno jakési strážní stanoviště kontrolující dění na přilehlé železniční trati. Byla to jediná železnice v oblasti JZ Brd, navíc s nedalekou vlečkou vedoucí do blízkosti plánované střelnice. Pro Němce značně strategické místo a tedy důvod, proč ho mít pod kontrolou.

Ale jsou to jen mé úvahy, přesné informace by samozřejmě mohli mít jen pamětníci.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na "Pixle"u Příkosic

Napsat komentář

29.05.2012 napsal komentář homberg [1]
Mozne vysvetleni by mohlo byt to, ze v dobe vzniku teto pixly nemusel existovat svah pred bunkrem a ten tak mohl puvodne stat na vrcholu s paradnim vyhledem ke Skoricim. To navrsi by mohla byt navezenina. Kdo vi?
01.06.2012 napsal komentář User [2]
Ahoj kluci. Kde tahle pixle je přesně? Myslel jsem si naivně že je mám zmapované všechny... Díky za info.
Poslední komentář
02.06.2012 napsal komentář lezec [3]
Je už zanesená v mapě.Zhruba 100 metrů od vodojemu u Přecku směrem přes pole k Mirošovce.