Ostrý v zimě

brding

Na neděli slibujou meteorologové krásné počasí, na horách s inverzí, tak proč sedět doma. Tady v nížinách sníh stejně není,  musíme si ho tedy užít tam kde je. Rozhodujem se pro výstup na šumavský Ostrý vysoký 1293 m.n.m. Auto necháváme dole v Hamrech a známou cestou podél Bílého potoka začínáme stoupat k vrcholu.

  Sněhu je zatím málo, tak 15 cm a jde se tedy poměrně dobře. Snad se to časem příliš nezhorší, uvidíme. Na vyhlídce Pod Statečkem využíváme možnosti prvních výhledů do krajiny a tak se na chvilku zastavujem a rozhlížíme se, zatím jen do Čech.

Po chvilce pokračujem a tady v lese už začíná být sněhu o trochu víc, ale pořád to ještě ujde.

Procházíme lesním úsekem a ocitáme se na holině pod samotným vrcholem. Je už vidět vrcholová skála i s chatou a z paseky jsou i částečné výhledydo Bavorska.

Závěrečný výstup trochu stěžuje návátý sníh, místama možná i 40 cm, ale nakonec to zvládáme a vylézáme do skalnatého sedla.

Jedno slovo vystihuje vše - nádhera. Krásně modrá obloha, čerstvý prašan, omrzlé stromy, úžasný výhled a dole v údolí slibovaná inverze. Pro tohle se leze na kopce!!

Chata na německé straně je v zimě samozřejmě zavřená, tak nám nezbývá než pojíst a popít vlastní zásoby. Na vrcholu zůstáváme asi půl hodiny, během které jsme tu úplně sami a pak se pomalu chystáme k návratu zpět.

Scházíme stejnou cestou (jiná možnost vlastně ani není), během sestupu pořizuju ještě pár fotek a zhruba za 6,5 hodiny jsme zpátky v Hamrech. Trasa nahoru a zpět je dlouhá 12 km má převýšením 600 m. Před odjezdem si ještě zajdem do Královského dvora na něco dobrého a pak už domů.

Moc pěknej den. :-)
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Ostrý v zimě

Napsat komentář

29.10.2011 napsal komentář Rudi [1]
Musel být super zážitek, a pro mě by to byl luxus ty podmínky na focení.. inverze, krásný rozhled a ..co víc si přát než tam být! :)
btw: co je to tam zachatu na tom obrazku?
Poslední komentář
29.10.2011 napsal komentář lezec [2]
Pockame si na pocasi a muzem nekdy vyrazit,ale pocasi je fakt zaklad.Ta "chata" je pristavek k chate na vrcholu Ostry.Je to foceny z ceske strany tesne pod skalou.