Odminování se prodraží

brding

Armáda ČR se rozhodla v rámci svých úspor opustit VÚ Brdy. Jenže tohle rozhodnutí nepřinese ušetřené finance, ale naopak naše armáda (potažmo my všichni) nemalé finanční prostředky bude muset před odchodem vynaložit, na asanaci a to v řádech stamilionů!

To znamená, že zbavit se vojenského prostoru může být pro MO podstatně dražší záležitostí, než kdyby i nadále vojenský újezd vlastnila. Celé území totiž bude nutné vyčistit od nevybuchlé munice. V Brdech se cvičí 80 let a slouží zde vojskům několik různých dopadových ploch. Nejvíce dá pyrotechnikům zabrat zřejmě letecká střelnice na Jordánu, která má rozlohu 3200 ha a je stále velmi aktivně využívána.

Navíc armáda ani zdaleka netuší, kolik munice ukrývají zbylé lesy na území VÚ a proto chystá celkový pyrotechnický průzkum. To znamená celou oblast projít s detektory kovu a následně vyčistit zem do hloubky 20 cm. Ptáte se kolik taková "sranda" stojí? Střízlivé odhady se pohybují v rozmezí 100 až 200 tisíc korun za hektar půdy.

Jen pro orientaci - když se dělal pyrotechnický průzkum pro americkou armádu v nejbližším okolí kóty Břízkovec, přišel na 6 miliónů korun. Nutno ale přiznat, že se prováděl do hloubky 6 metrů. To po naší armádě nikdo chtít nebude. Při celkové rozloze vojenského újezdu Brdy by tak konečný účet za vyčištění mohl představovat částku 600 milionů korun.

Některé odhady přímo z ministerstva dokonce kalkulují se sumou 600 milionů až 1 miliarda korun.Armáda samozřejmě takový obnos sama dohromady nedá, a tak se chystá oslovit jak oba zainteresované kraje, tak i obce sousedící s újezdem. Problém ale není jen ve financování samotného vyčištění prostoru, ale taky v konečné celkové asanaci.

V minulosti totiž vojáci odminovávali vojenské prostory v Ralsku a v Milovicích a ty se do dnešní doby na 100% vyčistit nepodařilo.I v brdských lesích se totiž mimo dopadové plochy povaluje dost více či méně nebezpečného "sajrajtu". A dá se opravdu nalézt i v místech, kde by to nikdo nečekal. Definitivní opuštění VÚ Brdy armádou tak bude finančně i časově velice náročné. Zda-li je plánované zpřístupnění prostoru po roce 2015 reálné,  jěště zdaleka není jisté.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Odminování se prodraží

Napsat komentář

05.01.2012 napsal komentář Jiří… [1]
Vážení přátelé,
Již asi před rokem jsem do jednoho fóra napsal,že problematika pyrotechnických průzkumů (včetně jejich složitosti a finanční náročnosti) je zbytěčně démonizovaná. Možná, že to někomu i vyhovuje. V této fázi se domnívám, že je úplně zbytečné jitřit vášně, jestli cena bude 600 mil. nebo miliarda.
Nejprve by se měla zodpovědně zpracovat studie či analýza "Poučení z pokusu a asanaci bývalých VVP Ralsko a Mladá". Poté by se měly stanovit požadované parametry asanace a soupis prací nezbytných prorealizaci zakázky. Teprve poté je možné oceňovat jednotlivé položky a po konečném součtu dojít k ceně celkem. Osobně si myslím, že tak strašné to nebude a půjde to udělat mnohem, mnohem levněji než obávaná miliarda.
Pro info uvádím, že se svojí skupinou jsem pyrotechnicky prozkoumal a vyčistil cca 1500 ha všech možných a nemožných pozemků, stavebních parcel, včetně hloubkových průzkumů a práce ve vodě. Jirka
Poslední komentář
04.09.2013 napsal komentář Dr. Milan… [2]
Dobrý den,
jsem novinář a spisovatel a velice rád bych Vás osobně kontaktoval, mám určitý návrh.
Zdravím