Lipovsko a okolí

brding

Ani varování meteorologů před silnými mrazy (v noci mělo být až -20 °C) nás s Hanzem neodradilo od pravidelné víkendové návštěvy Brd. Tentokrát jsme si zvolili za cíl našeho toulání skalnatý vrch Lipovsko a jeho okolí.
Lipovsko
Za mrazivého počasí a lehkého sněžení vystupujem v pátek po poledni z autobusu v Těních a míříme do nedalekého lesa. Ještě ve vsi naší pozornost upoutá zajímavá stavbička. Vypadá to, že si zde někdo postavil docela věrohodnou kopii staré hájenky, která kdysi stávala na Toku a nyní je k vidění ve Strašicích- Carvánky.
Carvanka
Po pár stech metrech jsme v lese a čeká nás nemilé a dlouhé stoupání až na SZ svahy Hlavy. A protože se chystáme jít lesem nebo po lesních pěšinách, bude to ještě o něco nepříjemnější, všude leží dobrých 30 cm sněhu. První krátkou zastávku si dáváme v místě tragického úmrtí voj. Kořínka. Ten zde zahynul v roce 1951 údajně pod koly nákladního auta při svozu kamene z nedalekého lomečku a nešťastnou událost dodnes připomíná tento malý pomníček s jeho jménem.
pomnicek
Žádné velké zdržování v téhle zimě, říkáme si s Hanzem  a vyrážíme dál vzhůru do brdských kopců. Dlouho nás teď nic zajímavého nečeká a tak téměř hodinu šlapem hlubokým sněhem a krásně zapadaným lesem a užíváme si ten božský klid. Nikde ani živáčka, jen zlehka poletující sníh a naprostý ticho! Tohle prostě milujem. A v tom úžasném tichu se pomalu blížíme k velkému buku, k tomu buku, na kterém přes léto hnízdila rodinka čápa černého a kde se narodil čáp s číslem 6408.
hnizdo
Hnízdo je teď pochopitelně opuštěné, ale pevně věřím, že na jaře se sem některý z čápů vrátí a opětovně zde zahnízdí. Dáváme si zde druhou pauzu a po malé svačině pomalu míříme na místo našeho noclehu. Ještě musíme vyřešit malé trable při překonávání jedné vodní překážky a pak už nás čekají přípravy na dnešní noc. Máme přeci jenom trochu obavy z té mrazivé předpovědi, tak raději nic nepodceňujem.
potok
S přibývajícím časem a postupně se vyjasňující noční oblohou se teploměr nakonec zastavil na -15°C. Slibovaných -20 °C to nakonec nebylo, ale i tak jsme tu noc spálili hodně dřeva :-). Druhý den jsme se pak dozvěděli, že na Kvildě bylo ve stejnou dobu -29,8°C ! No já zažil loni na Jordánu - 25°C a vzpomínám na to dodnes. Ráno nás vítá azurové nebe a tak s chutí vyrážíme směr Lipovsko.
Hanz
Na tomhle vrcholu podle dobových informací měl stávat jeden ze středověkých hradů postavených na obranu Strašic. Mezi ně ještě patřil Strašický hrad a Vimberk. Ale narozdíl od těchto dvou, nebyla existence hradu na Lipovsku nikdy věrohodně doložena. Nám se však podařil jiný nález, našli jsme na sněhem zapadané skále vytesaný nápis "Brdy" a hned vedle brdskou vločku- symbol Brd.
hledani
Autorem by měl být, podle našich informací, známý brdský tremp "Kutloch". Rozhledům na okolní kopce bohužel bránil lehký opar, ale jinak je odsud poměrně slušný výhled. I zámeček dole pod námi se dnes ztrácel v mlžném oparu a tak po chvilce pokračujem dál a pomalu scházíme po svahu dolů do údolí Padrťského potoka. Ještě než definitivně opustíme brdské hvozdy, míjíme zakrvácené místo na sněhu s právě vyvrženými vnitřnostmi, asi z uloveného divočáka, no a pak už jen cesta do Strašic a domů.
vnitrnosti
  Dva dni v lese a opět plno zážitků...odjíždíme spokojeni :-).

P.S.- Dnes se mi ozval "Kutloch" a upozornil mne na nepřesné informace ohledně vločky na Lipovsku. Tu nevytvořil on , ale jeho kamarád "Hajňák" a jako důkaz mi poslal fotografii s tímto textem: "sobota 16.9.1977 kamarád Hajňák z T.O. Fort Scout kreslí a později vytesává brdský znak do kamenného bloku na vrcholu Lipovska". Tímto se omlouvám a zároveň velice děkuji za poskytnutí této vzácné fotografie.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Lipovsko a okolí

Napsat komentář

29.01.2013 napsal komentář jira-sbt [1]
Zdar. myslím, že ta Carvánka ve Strašicích je skutečná Carvánka z Toku. Byla při budování vojenského újezdu přesunuta, někde jsem to četl. Jináč máte moc pěkný články, dobře se to čte a fotografie také moc pěkné. Nebudete mít někdy nějakou akci pro širší veřejnost, výlet ?
Poslední komentář
30.01.2013 napsal komentář lezec [2]
Ano,Carvánka,která dnes stojí ve Strašicích je původní.Byla postavena v roce 1919 kousek od vrcholu Toku.Po vzniku dělostř.střelnice byla odkoupena,rozebrána a přestěhována právě do Strašic.Nevím,jestli ta nově postavená v Těních je její věrnou kopií,ale každopádně jí je hodně podobná.Co se týče společných akcí,tak to Tě (a nejenom Tebe)musím bohužel zklamat,žádnou neplánujem a ani jsme o tom nikdy neuvažovali.Jinak děkujem za chválu :-).Měj se,zdraví L.