Konec roku 2011

brding

Většina lidí by asi těsně před Štědrým dnem čekala nějaký klasický příspěvěk ve stylu "šťastné a veselé...",

ale já (a můžu snad mluvit i za Hanze a Lukyho) nejsem zrovna příznivcem vánočního bláznění. Proto se raději budu věnovat letošnímu roku, který za pár dnů končí. Rok 2011 se zapíše do historie Středních Brd a VVP Jince (Brdy) jako jeden z nejdůležitějších. Dvě zásadní události budou spojovány s tímto letopočtem. První je prohlášení vlády ČR a MO o zrušení VVP Jince a jeho následném opuštění nejpozději do roku 2014. Brdské lesy by tak měly být po 88 letech (v roce 2015) opět přístupné veřejnosti. Tomuto tématu jsme se již v několika příspěvcích věnovali a věnovat zajisté ještě budem, protože zdaleka není uzavřené.

Co je však již definitivně uzavřené je téma druhé a tím je (bylo) vybudování amerického radaru protiraketové obrany v Brdech. Proč se k této záležitosti po tak dlouhé době vracím? V roce 2011 totiž mělo dojít k jeho dokončení a uvedení do provozu. Nestalo se !! Naštěstí a rozum, dá li se o rozumu u politiků vůbec hovořit, zvítězil. Tady je tedy stručné připomenutí kauzy "US Radar EBR na kótě Břízkovec".

Počátkem roku 2006 se začaly v médiích objevovat informace o úmyslu americké armády postavit v ČR radar začleněný do systému protiraketové obrany USA. Leden 2007 - proběhlo první setkání starostů zainteresovaných obcí, hejtmanů Bendla a Zimermanna, amerického velvyslance Grabera a předsedy vlády ČR Vondry a bylo zatím neoficiálně oznámeno místo umístění radaru - Střední Brdy.  Červenec 2007 - na besedě v Míšově sděluje občanům pan Klvaňa, který byl tehdy pověřený propagací radarové základny, že se vláda definitivně rozhodla pro lokalitu Břízkovec. V plánu bylo rovněž vybudovat bezpečnostní zónu o velikosti cca 4 km2 a technické zázemí pro zhruba 200 vojáků v lokalitě Kuřkovská louka. Rok 2008 - v tomto roce probíhá mediálně známá blokáda kóty 718.8 členy Greenpeace a následné "zadrátování" celého okolí kóty žiletkovým plotem. Vzniká mnoho protestů a petic proti výstavbě radaru. Provádí se geologický i pyrotechnický průzkum.

Rok 2009 - byla vyslovena nedůvěra vládě M. Topolánka (ODS) a s následnými změnami politickými přichází i změny názorové, týkající se výstavby radaru v Brdech. ČSSD je zásadně proti umístění. Ze 16.-17.9. oznamuje americký president B. Obama tehdejšímu premiérovi Fischerovi, že USA přehodnotily svůj postoj k výstavbě systému protiraketové obrany a tím pádem i odstupují od úmyslu v Brdech vybudovat radar.

Po 5 letech tedy končí příběh o snaze umístit ve Středních Brdech americký radar. Kdo se do těchto míst vypraví dnes, příliš stop zde již nenalezne. Samotná kóta s triangulanční tyčí je zarostlá trávou a její okolí vytěžené a rozježděné lesní technikou. Zmizelo vše - samozřejmě žiletkový plot, symbolická strážní bouda se závorou i kamenná mohyla na vrcholu. V blízkosti je možné najít už jen několik nenápadných vyústění z průzkumných vrtů. První "bitva" je tedy u konce a Brdy vyhrály.

Čeká je však "bitva"druhá, bitva o zachování samotné existence a to v podobě, v jaké je známe nyní. Držím jim v tomto boji palce a věřím, že výsledek tohoto souboje nebude pro Střední Brdy zničující. Vzpomeneme-li si na počáteční bezvýchodnou situaci v případu radar a jeho nakonec šťastný konec (v který už snad nikdo ani nedoufal), tak nezbývá než věřit, že i v tomto případě se může situace radikálně změnit a Brdy se svou jedinečnou přírodní krásou nakonec svůj boj vyhrajou. Přeju Brdům nejen do roku 2012 hodně štěstí. (1x foto-obec Míšov,1x foto-Wikipedie)
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Konec roku 2011

Napsat komentář