Kaolínový důl Orty

brdingPři třetí letošní akci "podzemí", jsme si  zajeli do opuštěného kaolínového dolu Orty, asi 5 km od Českých Budějovic.

Jak lze zjistit z infocedule u hlavního vchodu, jedná se o důl na kaolín z 19. století, který byl ražen metodou "chodbicování", čímž vznikla pravoůhlá soustava důlních chodeb.

Ta je rozdělena do tří částí - Hosín I, Hosín II a Hosín III. Všechny tři jsou vzájemně propojeny a celý systém měří přibližně 3,5 km.

Chodby mají výšku i 6m a jsou 5 až15 metrů pod povrchem. I přes takovou výšku nadloží, lze na některých místech narazit na propady a s nimi související závaly.

Síť chodeb je opravdu spletitá a bez mapy bych pohyb v podzemí rozhodně nedoporučoval !!! Nám se kromě mapy ještě osvedčily svíčky(pokládali jsme je na důležitá křížení) a provázek pro dodatečnou orientaci.

I tak musím přiznat , že při zpáteční cestě jsme východ napoprvé nenašli, museli jsme trochu hledat. Jinak jsme si ale prošli celý prostor HosínI a Hosín II a viděli všechna zajímavá místa. Hosín III byl v době naší návštěvy nepřístupný.

Nejvíc se nám líbil Cháronův dóm, Myší díra, Jezírko, Maska.

V podzemí je ale zajímavostí víc a na každém kroku můžete narazit na lidovou tvořivost předešlých návštěvníků, některá jsou obdivuhodná, jiná nestojí za povšimnutí.

Prohlídka dolu nám nakonec trvala přes 3 hodiny.

Zatím pro nás asi nejhezčí podzemí, které jsme navštívili.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Kaolínový důl Orty

Napsat komentář