Kaolínový důl Nevřeň

brding

V roce 2009 nás postihla  podzemní horečka a tak jsme během tohoto roku uskutečnili 4 akce do českého podzemí.

V pořadí druhá výprava byla do opuštěného kaolínového dolu u Nevřeně kousek za Plzní.

Důl byl v provozu v letech 1870 - 1897 a těžilo se v něm výhradně ručně. V letních měsících se pracovalo na povrchu, po ostatní čas v podzemí.

Toto důlní dílo představuje unikátní technickou památku s rozsáhlými podzemními prostorami.

Do současnosti se zachovalo asi 300 m chodeb a komor v pravidelných tvarech.

Propojovací chodby jsou vysoké přibližně 2 m, ale těžební místnosti dosahují výšky až 18 m a představují jakési ohromné podzemní sály.

V nich můžete narazit na velké množství výtvorů lidové tvořivosti od návštěvníků, kteří sem již zavítali před váma.Pohyb v podzemí je celkem bezpečný, přehledný a  je zde sucho. Jediný problém by snad mohl představovat vstup do dolu. Jedná se o asi 6m dlouhý průlez betonovou rourou o průmeru cca 1 m. Vstup a výstup bez lana je nemožný !!!p.s.-v současné době (2011) je přístupová roura opatřena betonovou šachtou a zámkem, ale ten prý pokaždé někdo odstraní.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Kaolínový důl Nevřeň

Napsat komentář

13.04.2013 napsal komentář Jaroslav… [1]
Dnes jsme navštívili tento důl a jde to pěkně bez lana, hodně štěstí při návštěvě tohoto dolu. Je bezpečný a velmi krásný, jen ho proboha neničte...
10.06.2015 napsal komentář Vlcoun [2]
ahoj, prosím neznáte někdo aktuální stav přístupu?
Díky
28.06.2015 napsal komentář Michal… [3]
Ahojte, dnes jsme tam byli, je tam trochu horší přístup, protože udělali malou cca 2 metry šachtu kolmo dolů k trubce. Ale dostat se tam dalo ;-) Opravdu je třeba vzít si oblečení, který se může zamazat :D a ideálně něco na převlečení... ale zážitek super ;-)
03.01.2016 napsal komentář Dandy Brno [4]
Ahoj, všechny zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jestli náhodou někdo nevíte aktuální stav Nevřeň...přístup (cca prosinec 2015, ale i leden 2016 :-)), někde jsem četl, že bylo vše zabezpečeno.
Díky za info
15.01.2016 napsal komentář Hope [5]
Přístup ok, dá se bez lana, ale méně zdatným jištění lanem doporučuji... Úžasné prostředí, jen bych rád poprosil, aby každý návštěvník odnesl něco z odpadků (vypálené kalíšky svíček, plechovky...) a ne naopak:)
16.01.2016 napsal komentář Dandy Brno [6]
Díky za odpověď "Hope", jsme z Brna a děláme speleologii..naše základna je v Moravském krasu a určitě tam nic nedoneseme, co nemáme. Každý by si měl uvědomit, že takové prostředí se musí zachovat :-). Byli jsme i Hosín Orty (ČB), určitě doporučuji Hostěradice, kde jsou pískovcové labyrinty a zase pro změnu břidlicové doly v okolí Budišova a Vítkova, každé je jiné... ještě jednou díky za odpověď a určitě se tam do měsíce vypravíme.
26.04.2016 napsal komentář Filip [7]
O vikendu jsme take podnikli vstup do dolu...bylo to bez problemove...i vystup na horu...da se bez lana a tahnul jsem na noze i privazany batoh zvladnou to i mene zdatni jedinci... krasny zazitek
29.05.2016 napsal komentář Jaroslav [8]
Úžasné, byl jsem tam s dětmi a přítelkyní už několikrát a vždy to byl velký zážitek. Bez lana bych se tam asi ovšem neodvážil. Na stránkách ČRo

http://www.rozhlas.cz/plzen/zpravodajstvi/_zprava/unikatni-kaolinovy-dul-v-nevreni-se-uz-brzy-otevre-lidem--1590149

jsem se dozvěděl, že chtějí důl otevřít brzy veřejnosti, ale to ztratí své neopakovatelně tejemné kouzlo.
20.07.2017 napsal komentář Ota [9]
U vstupu do dolu je od července 2017 budován vstupní portál. Šachta s trubkou byly odtěženy a zával byl probagrován.
Poslední komentář
05.12.2018 napsal komentář Vlc [10]
ahoj, a je to přístupné, nebo zamčené prosím? Na stránkách Nevřeňského Kaolin centra je, že důl je pro "veřejnost" nepřístupný.