Ejpovické podzemí-tunely

brding

V Brdech už dva dny prší, na nějaké delší courání to není a tak se jdeme s Hanzem projít  do podzemí, naším cílem jsou dva vodní tunely a bývalý sklad střeliva u Ejpovic.

Když se v padesátých letech minulého století rozšiřovala těžba rud v okolí Ejpovic, bylo nutné odklonit původní tok říčky Klabavy. Z tohoto důvodu se v roce 1958 začaly razit 2 souběžné celobetonové tunely každý o průměru 5 metrů. Práci prováděl podnik Výstavba kladenských dolů, délka každého z obou tubusů je 1563 metrů a k jejich slavnostnímu otevření došlo 31.května roku 1960.

Po ukončení těžby v povrchovém dole v roce 1974 byly tunely uzavřeny, říčka Klabava svedena opět do svého původního koryta a lom postupně zatopen. V "provozu" pak byly ještě v roce 2002 při velkých povodních a v roce 2005 při opravě poničeného koryta Klabavy. My se rozhodujem pro prohlídku levého tubusu (pravý je na dýšinském konci uzavřen), do kterého vstupujem východním portálem.

Na začátku je sice mříž, ale ta je ve spodní části prořezaná a tak se bez problémů dostáváme dovnitř. Nasazujem si čelovky, rozvěcujem baterky a nečekaně suchým korytem postupujem do útrob tunelu. Přibližně po 400 metrech se jeho směr lomý vlevo a tak porvé vidíme malé světlo na jeho druhém konci, k němu nám ale chybí ještě  přes 1000 metrů.

Během cesty nás udivuje velké množství zimujících netopýrů, celkem jsme jich napočítali přes 30. Někteří jednotlivci jsou zavěšeni na stropě, někteří visí nepříliš vysoko na stěnách a není problém si je prohlédnout z bezprostřední blízkosti. Opatrně je nasvěcujem a fotografujem. Nejvíc nás pak překvapuje nález velké netopýří "rodinky" zhruba v polovině cesty.

V druhé části tunelu už také přibývá množství prosakující vody a vyplavených, od železné rudy červěně zbarvených kalů. Stěny tunelu jsou rovněž na několika místech narušené tlakem spodních vod.

Pomalu se blížíme k vyústění, protahujem se mříží a přelézáme zeď u západním portálu. Tady si ještě narychlo prohlížíme vedlejší souběžný tunel, na němž jsou pozůstatky z dob ražení- tři pěticípé hvězdy, nápis Kladno a letopočet 1959. Rovněž je možno spatřit stopy po bývalé malé vodní elektrárně, která zde byla v minulosti nainstalována. Tubus je ale zakončen mříží, tak upozornění pro případné zájemce o prohlídku- průchodný je pouze levý. 

Po prudkém svahu se následně škrábem nahoru a přes areál rozlehlého golfového hřiště se vracíme zpět k autu. Během našeho návratu si ještě s Honzou plánujem prohlídku bývalého skladu trhavin, který náležel k přilehlému ejpovickému velkolomu, to je rovněž velmi zajímavé místo.

 Ale o tom až někdy příště...
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Ejpovické podzemí-tunely

Napsat komentář

11.02.2013 napsal komentář Miloš… [1]
Někdy v roce 1991 pracovníci JZD Nezvěstice uzavírali vchod do levého tubusu za učelem vybudování elektrárny. Vozil jsem tam tehdy autogen.
12.03.2013 napsal komentář jo [2]
kde se přiblyžně v ejpovicích nachází tyto tunely
13.03.2013 napsal komentář Michal [3]
Kde přiblyžně?
Já bych zkusil pátrat v okolí potoka...(kupodivu)
Nebo zkus jiný postup. Na mapy.cz zadej Ejpovice, najdi si vodní nádrž a kousek severně od ní najdeš modrou přerušovanou čáru, vedoucí cca SZ - JV směrem, přímkou zkracující oblouk potoka od ubytovny Dýšina k lávce pod nádrží. Na fotomapě je dokonce vidět vstupní portál, výstupní je jen tušit.
Ale při takovémhle dotazu se raději nikam nepouštěj.
13.03.2013 napsal komentář lezec [4]
Navíc mám neověřenou informaci,že vchod do tunelů je opět zajištěn.
04.11.2013 napsal komentář hubert [5]
projizdel jsem levy tunel zhruba pred tydnem a v poradku. na Dysinskem konci bylo zatopeno, ale tak tak sjizdno (jeli jsme to na kole) a pravy tubus byl otevreny z obou stran, co jsem koukal.
21.10.2013 napsal komentář Kašpy [6]
Levý tunel je otevřený na obou stranách - dnes vyzkoušeno
03.11.2013 napsal komentář martin_100 [7]
Včera taky průchozí a byl tam vcelku provoz :-D
18.04.2014 napsal komentář Calamity… [8]
před čtrnácti dny jsme projeli na kole levý tunel, oba vstupy volné, bez mříží, směrem od Ejpovic k Dýšiné od poloviny cesty trochu rezavé vody uprostřed, na tom konci u Dýšiny voda.
13.04.2015 napsal komentář Herr Flück [9]
Včera (12.4.2015) jsem bez problému prošel levým tunelem (pravý byl také na obou koncích volně přístupný), jen na Dýšinském konci levého tunelu byla natečená laguna bahna a vody z něj, takže se hodily mírné lezecké dovednosti přes betonovou stěnu. :)
26.07.2018 napsal komentář Linda [10]
Je rok 2018. Můj dotaz zní jestli se dají tunely projít i dnes. Jestli to někdo ví. Děkuju za odpověď. Linda
29.07.2018 napsal komentář Pete [11]
Je ted jsem proswl se synem levy tunel
09.05.2020 napsal komentář Dodo [12]
Levý tunel je průchozí ,pravý je zadělaný plachtou kvůli většímu výskytu netopýrů..je tam i upravený terén ,již neni bahno a spadané stromy ,větve
Poslední komentář
31.01.2021 napsal komentář O + M [13]
Dnes 31.1.2021 jsme vyrazili z Ejpovic do tunelu hned za lavkou. Obrovský vzrůšo, ale na konci na mříži zámek, takže jsme museli zase zpatky
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.