Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin

brding

Tak se konečně dostávám k tomu, abych dokončil naší lednovou výpravu za poznáním ejpovického podzemí.

V prvním článku (23.1.2012) byla popsána návštěva odvodňovacích tunelů a dnes se tedy budu věnovat bývalému skladu trhavin. Ten se nachází nedaleko od zatopeného ejpovického velkolomu a je zajímavé, že ač jsme se v těchto místech pohybovali už mnohokrát, o jeho existenci jsme neměli ani potuchy.

Nikdy mě totiž nenapadlo, že v těchto rekultivovaných a dnes již jiným účelům sloužících místech by se mohlo zachovat něco takového. No ale zachovalo se a tak hurá do nitra země.

Nenápadný vchod k našemu překvapení není vůbec zabezpečen a jeho "překonání" bylo tedy velice snadné. První věc, která nás hned na začátku zaujme asi nejvíc, je perfektní stav ostění hlavní chodby. Druhá pak, vysoká vlhkost i teplota uvnitř. Chodba je 2x zalomená vždy s protilehlými bezpečnostními výklenky (pro tlumení tlakové vlny při případném výbuchu) a měří přibližně 25O metrů. Po celé její délce jsou v zemi zachovalé kolejničky úzkorozchodné manipulační dráhy i s výhybkami a pod stropem je zavěšen tubus vzduchotechniky.

Vše ve velice dobrém stavu. Jen v místě manipulačního skladu (vyznačeno na plánku) je část vzduchotechniky zřícena jak v hlavní chodbě, tak i v prostoru samotného skladu. Navíc se zde propadla i část stropu. Důvod destrukce zrovna v tomto jediném místě je zvláštní.

Na nějakou explozi to ale navypadá, spíš bych se přikláněl k prosaku svrchních vod, ale proč zrovna v tomto jediném místě? Za prostorem poničeného skladu už je vše opět perfektně zachovalé a tak postupujem bez problémů dál. Míjíme soustavu 11 skladovacích kobek a pomalu se dostáváme až na úplný konec hlavní chodby.

V této zadní části se vysoká vlhkost sráží na stěnách vzduchotechniky a vytváří tak krásné barevné "korálky", vypadá to velice působivě. Dostali jsme se až na samotný konec celého chodbového systému tohoto muničního skladu a dál už není co prohlížet, vracíme se tedy pomalu zpět.

Při návratu ještě důkladněji nahlížíme do samotných skladovacích prostor, ale nic zajímavého se zde již nalézt nedá. Jen nás znovu udivuje perfektní stav celého podzemí. Kromě vytrhané elektroinstalace a rozbitého osvětlení vše ostatní vypadá, jako by sloužilo svému účelu ještě v nedávné době.

Končíme prohlídku tohoto zajímavého podzemního díla a po hodině vylézáme zpět na denní světlo. Hanz i já jsme byli prohlídkou mile překvapeni :-).
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Ejpovické podzemí II.- sklad trhavin

Napsat komentář

23.05.2013 napsal komentář atom [1]
ahoj,

v ejpovicích jsem prožil nějakých 18 let a jako malí kluci jsme prolezli nedaleké kopce, lesy a potučky nesčetněkrát o ejpovických tunelech nemluvě. Ale o skladu trhavin slyším poprvé. Bylo by možné uveřejnit, kde se nalézá ?
24.05.2013 napsal komentář Lezec [2]
Ahoj.V současné době bych návštěvu podzemního skladu rozhodně nedoporučoval.Vchod se nachází na golfovém hřišti,kde již probíhá sezóna.Vhodnější bude počkat na zimu,až bude v areálu klid.L.
16.10.2013 napsal komentář Kabanos [3]
Ahoj,
nemohl by sem někdo dát GPS pozici vstupu nebo aspoň foto jak vstup vypadá. Jsme to nedávno hledali a nenašli :( díky
17.10.2013 napsal komentář Lezec [4]
Ahoj,pošli mi mail.L.
23.01.2015 napsal komentář kyzis [5]
Zdravím :) mám podobný problém jako Kabanos. Můžu poprosit o GPS místa vstupu do skladu? nebo cokoliv co by nám pomohlo ho najít. Dík :)
24.01.2015 napsal komentář Lezec [6]
Pošli mi e-mail, dám ti GPS.
29.01.2015 napsal komentář katschaba [7]
Ahoj, mohl bych taky poprosit o ty gps souradnice? Katschaba (at) gmail.com Diky!
31.01.2015 napsal komentář starfox [8]
Ahoj:) a děkuji za pěkné reporty, palec vzhůru;) Bylo by možné mi prosím také poslat souřadnice? Ke "Skladu trhavin" a dolu "Sv.Viti", děkuju moc a máte můj respekt.... 3rd@centrum.cz
02.02.2015 napsal komentář kyzis [9]
:( nechci vám krást naděje, avšak vchod do skladu je zapečetěný. Aspoň tedy 31.1 byl, a nevypadá to že by se to mělo nějak změnít. Celý vchod je zabezpečený dřevěným, a zdá se že i dost pevným deklem. je tam jen malé okýnko na větrání.
30.12.2017 napsal komentář Patrik [10]
Ahoj super rád bych se tam vydal.Dal by si mi prosím GPS nebo foto vstupu?Děkuji
02.01.2018 napsal komentář Ládín [11]
Ahoj.Vchod do ejpovického podzemí je už bohužel nějakou dobu zabezpečen a nelze se tam tedy dostat.
Poslední komentář
07.05.2018 napsal komentář m.k [12]
a je mozno napsat souradnice kde se vchod nachazi