Břidlicový důl St.Viti

brding


horni
Další návštěva podzemí mi tentokrát nezabrala ani moc času. Přibližně 20 kilometrů vzdálený Chrást ukrývá na svém katastru jeden nepříliš rozlehlý systém důlních štol.
usti-stoly
Vydal jsem se tedy do nedalekého Chrástu a zde se rozhodl prozkoumat  starý opuštěný důl, ve kterém se kdysi dobývala vitriolová břidlice. Důl se jmenuje St.Viti.
leva
Musím přiznat, že jsem byl docela překvapen, ve kterých místech se důl nachází. Čekal bych, že ho najdu někde v polích nebo ve stráni za posledními baráky a ne téměř uprostřed zástavby. Ale je to tak. Jen pár desítek metrů od chrásteckého nádraží, v propustku pod železniční dráhou se nachází vstup do tohoto důlního díla.
prava
Hned u horního portálu mě zaujme krásná ledová výzdoba, tu z prosakující vody vytvořily obrovské krápníky. Pěkné, ale jsem tu kvůli něčemu jinému. Beru si tedy helmu, nasazuju čelovku a s očekáváním vstupuju do tunelu. 
prulez
Cesta připomíná ze všeho nejvíc jízdu ledovým korytem, protože stékající voda na zemi zmrzla a tak musím postupovat opravdu opatrně. Přibližně v polovině nacházím dva vstupy, na každé straně jeden. Malou chvíli váhám a pak lezu do pravého.Výška štoly není moc veliká, něco přes metr a dále se postupně snižuje.
stola
Po chvilce se dostávám k částečně prohrabanému závalu a za ním už je štola bohužel zanesená bahnem a zaplavená, škoda, musím zpátky. Tady jsem nic zajímavého nenašel a tak doufám, že druhý pokus bude o něco úspěšnější. Vylézám ven a vstupuju do štoly, která ústí na opačné straně tunelu.
stara-vydreva
Po překonání několikametrového vyzděného průlezu se najednou ocitám ve větším vyrubaném prostoru. Strop i stěny všude kolem pokrývá žlutý povlak ( pravděpodobně břidlice s obsahem síry) a k vidění tu jsou dokonce i pozůstatky z původní výdrěvy. To už vypadá zajímavěji :-). Je zde ale nějaký " divný" vzduch s vysokou vlhkostí a tak se raději brzo otáčím a lezu ven. 
spodni-portal
Ve svahu u spodního portálu je pak možné nelézt ještě několik vývěrů vody z dalších zatopených štol. To nasvědčuje tomu, že původní systém podzemních štol dolu St. Viti v Chrástu, byl daleko rozsáhlejší, než je možné dnes vidět.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Břidlicový důl St.Viti

Napsat komentář

Poslední komentář
16.01.2013 napsal komentář Petra [1]
Moc pěkné. Mráz občas umí vytvořit pozoruhodnosti.