Brdy houbařské

brding

Druhý víkend v září jsem měl v kalendáři dlouhou dobu zaškrtnutý červeně - moje drahá polovička se po delší odmlce chystala se mnou do Brd. " Rosničky " na tyto dny předpovídaly krásné počasí i noční teploty by se měly držet nad 10 stupni, tak snad bude dobře.
IMG_2057
A protože v Brdech běží houbařská sezóna na plné obrátky, přibalili jsme tentokrát do báglu navíc i jednu síťovku, co kdyby. Ne, že by jsme šli vysloveně sbírat houby, ale když už budem dva dni v lese a něco najdem, tak přece to tam nenecháme, že jo ;-). Mraky aut podél lesa sice napovídají, že houbařů bude všude až až a že ta síťovka byla možná zbytečná, ale my jdeme přeci jenom o nějaký ten kilometr dál, tak se uvidí. Je pozdní páteční odpoledne, když se před pálícím sluncem rádi schováváme do stínu brdských stromů. Křik a volání pobíhajících houbařů, ozývající se ze všech stran, s přibývajícími kilometry pomalu slábne a tak za krátkou dobu už šlapem lesem jen my dva a můžem si užívat klidu a ticha. Sem a tam už se objevuje v jehličí i nějaká ta houba, ale jsou to jen poddubáci a klouzci. Poddubáci jsou moc malí, ti by nám propadli síťovkou a klouzci - ty neberu skoro nikdy, s tou houbou je moc práce. Těšíme se spíš, že najdeme nějaké parádní hřiby, tak jsme zatím v klidu. Po několika minutách už to ale přichází, jeden krásný hříbek, za ním druhý a pak několik dalších. Tenhle " flek " byl dobrej a taška se konečně začíná plnit :-). K hříbkům ještě během cesty postupně přidáváme lišky i další houby a tak nakonec, když přicházíme k tábořišti, máme docela nasbíráno.
IMG_2074
Po osmé hodině večer už je v tuhle roční dobu tma a tak sezení u ohně si Zdenina trochu zkrátila, když šla spát v půl déváté, já se vydržel dívat na noční oblohu plnou hvězd o dvě hodiny déle, usnul jsem v půl jedenácté... Když Vás v lese náhodou brzo ráno nevzbudí řev motorové pily, spí se krásně a dlouho - třeba do čtvrt na devět. Takhle dlouho se ani jeden z nás doma nikdy nevyspí. To je prostě nádhera. Probuzení, snídaně a co dál? Já musel udělat jen nějaké drobné úpravy na tábořišti, ale jinak práce žádná. Řekli jsme si, že se půjdem dopoledne projít jen tak nalehko po okolí a podívat se ještě po nějakých houbách, když nás ten včerejšek tak namlsal ;-). Je sice pravda, že už to nebylo takové jako včera, ale něco jsme přeci jenom ještě našli. I po přebrání a vykrájení pak naše síťovka ( která mimochodem vynikala svou mimořádnou elastičností ) vypadala asi takto :-) :-)...
IMG_2076
... a vzbudila u všech, kteří nás v sobotu odpoledne na jedné známé cestě v Brdech míjeli, lehký úsměv na tváři.
Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Brdy houbařské

Napsat komentář

09.09.2013 napsal komentář pavel [1]
Trochu mně překvapuje ta informace o dubových hřibech. V centrálkách jsem na ně ještě nenarazil, ale třeba je to kolem Skořice a Strašic jiné, tam na houby nechodím. Lišky se tu sice taky příliš ve velkých houfech neobjevují, ale najít se dají. Hezký článeček.
10.09.2013 napsal komentář Lezec [2]
Ahoj Pavle.
Vzpomínám si, že na lišky jsme chodili kdysi s mým tátou a rostlo jich poměrně dost, pak na dlouhá léta vymizely a teď se v poslední době opět ukazují a překvapilo mě, že docela v hojném počtu. S těma hřibama je to trochu složitější. Nedalo mě to a schválně jsem se podíval do atlasu hub - našel jsem tam 22 druhů hřibů a to mají určitě některé druhy ještě svoje místní pojmenování. V mém okolí se například " poddubák " nazývá hřib hnědý a těch příkladů bude určitě víc.Tak jen na vysvětlenou...
Měj se. Druhou stranu Brd zdraví L :-)
10.09.2013 napsal komentář pavel [3]
Aha - tak už jsem doma. Hnědák je jasný - tak tomu říkáme tady, ale třeba taky panský hříbek, pančák, borovák a tak různě. Holt ty krajové názvy dají člověku někdy zabrat. .:) Zdravím "první stranu Brd". Pavel.
Poslední komentář
12.09.2013 napsal komentář Mischa [4]
Předminulý víkend jsme šli s kamarádem z Teslín přes Roviny, Bor a Tok do Strašic. Koukali jsme jen kolem cesty po houbách a našli jsme jich mraky. Hlavně smrkáče, ale také několik desítek kovářů. Těmi jsou Brdy známé. Na Toku se to hřiby jen hemží! A je tam také spoustu brusinek... Pěkné babí léto přeje Mischa.