Betlémské světlo na Baštíně

brding

Tak se nám o tomto víkendu konečně povedl první pravý zimní vandr a že si na něj budem muset počkat až do půlky prosince, to jsme opravdu nečekali.

Počasí bylo ideální - na zemi leželo 5 - 15 cm čerstvého sněhu (podle místa), v sobotu navíc lehce sněžilo, polojasno a teploty v noci -4°C a přes den okolo 0, jen mrazivý vítr na Praze nám tu pohodu trochu kazil. O tom bych se ale rozepisovat nechtěl, protože to byly víceméně dva normální dny prochozené v Brdech. O čem bych se ale zmínit chtěl, byla nedělní akce " Betlémské světlo na Baštíně ", které jsme se zúčastnili.

Jednalo se o průkopnický počin a založení tradice předávání betlémského světla u nás v Brdech. Pořadatelé zvolili velice kouzelné a historicky zajímavé místo a to ruiny starého kostela sv. Jana Křtitele v místě bývalého benediktínského kláštera na Teslínech -  Baštíně.

Začátek byl v 15 hodin a přestože se odpoledne trochu ochladilo, těsně před patnáctou hodinou se začali na místě scházet první zájemci o betlémské světlo. Setkání se nakonec účastnilo na 30 lidí a všichni si po krátkém úvodu vyslechli pověst o vzniku předávání betlémského světla a následně i velice zajímavé vyprávění Pavla Wünsche o historii místa zvaného Baštína. Pak následoval samotný akt předávání světla a pozvolný návrat zpět na Míšov.

Během cesty dalo dost práce hořící svíčky v lucerničkách či lampách ochránit, protože sílící mrazivý vítr měl neustálou snahu plamínek uhasit. Někomu se podařilo, někomu ne :-(. I tak to bylo velice milé a poučné  zastavení v krásném koutě zasněžené brdské přírody a odreagování se od předvánočního šílenství. Snad nejvýstižněji bych atmosféru tohoto setkání popsal slovy z písničky Vaška Neckáře : " Stojím v prázdném kostele, hvězdy nade mnou, z kříže zbyl jenom stín, ale přesto slyším: Aleluuuja..."

Tento článek je archivní a pochází z webu o brdingu. Není již nijak upravován.
Vaše reakce na Betlémské světlo na Baštíně

Napsat komentář

26.12.2011 napsal komentář Vlčááák [1]
Ahoj. Naše fotky z Baštína jsou ke stažení na :

http://www.uschovna.cz/zasilka/G4D8WTXYGRS666F6-ECM

Bohužel nemám na nikoho z Vás maila, abych to přeposlal. Zdraví Vlčááák
27.12.2011 napsal komentář lezec [2]
Ahoj,zrovna jsme to řešili s Hanzem.Kdyby něco tak kontakt ti pošlu,díky.
04.05.2012 napsal komentář Václav [3]
Ahoj. už jsem to napsal do komentáře na web Brdské lesy vojenské, kde se o této akci píše. v zimě se do Brd nedostanu, tak jsem na klášter v Baštině dorazil alespoň o letošní velikonoční neděli a tak si tam na vás neznámí přátelé, které znám pouze z webů, vzpomněl. Ta akce má svého ducha. Zdravím ze sv. Čech
Poslední komentář
05.05.2012 napsal komentář lezec [4]
Nejen ta akce,ale hlavně to místo má úžasné kouzlo.Krásnej kout Brd,kudy kráčela historie.